Unutkanlığı Azaltmak ve Hafızayı Tazelemek Konusunda Hayati Yöntemler

Unutkanlığı azaltmanın yöntemleri

Unutkanlık bazen dönemsel bazen ise kalıcı olabiliyor. Unutkanlığı azaltmak amacıyla birçok yöntem bulunuyor. Asıl mesele kendimize uygun olan yöntemi bulup hayatımıza uygulamak. Unutkanlık hafife alınacak bir durum değil. Hayatımızın ilerleyen aşamalarında bunamaya kadar sebep olabiliyor. Hafızamızı güçlü tutmak olayları gelişigüzel değerlendirmemek bunda etkin rol alabiliyor. Unutkanlığı engellemek için dikkat arttırıcı ilaçlar ya da bitkisel takviyeler gibi başvurulacak birçok yöntem var. Bu yazıda biz yöntem olarak bakarak bunları ele alacağız. Peki bunlar nelerdir gelin inceleyelim.

Uyku Düzeni

Düzenli uyku hayatımızın tamamını etkilemekte. Birçok hastalık ve yaşam kalitesi gibi etki alanına sahip. Her şeyden önce mutlaka uykumuzu düzene sokmalı ve planlı olarak hayatımıza uygulamamız gerekir. Gece hayatından kaçınmalı kaçınamıyorsak bunu en azından kararında bırakmak gerekir. Düzenli uyku dikkat dağınıklığını azaltır odaklanmayı arttırır. Aynı zamanda yaşam kalitenizi de olumlu yönde etkiler. 

İlaçları Düzenli ve zamanında kullanmak

İlaçlarınızı düzenli almamak ilacın etkisini azaltır ve asıl amacını gerçekleştiremez. İlaç prospektüsünü doğru uygulamak önelidir. Yoksa yan etkileri hayatımızı olumsuz yönde etkiler. Düzen olmazsa unutkanlık hat safhaya yükselir, beyin doğru çalışamaz. İlaçları doğru zamanda almak için telefonunuzdan alarm kurmak etkili olacaktır. 

Tiroid ve vitamin kontrolü

Kronik hastalıklar hafızanızı doğrudan etkileyebiliyor. Tedavi edilebilir ve hafızayı etkileyen tiroid hastalıkları ve vitamin eksikliği saptanıp önlemlerin alınması önemli. Doktor teşhisi ve doktorun yazdığı ilaçların kullanılması oldukça önemlidir. Kulaktan doğra bilgilerle ilaç kullanmak, kendi teşhisimizi koymak doğru olmaz. Tabi mümkünse takviye için organik ürünler tercih edilmelidir. 

not almak

Not almak hem yapılacak işin başarılı olmasını arttırır hem de unutkanlıktan doğacak zararların önüne geçecektir. Özellikle alışverişlerde yapılmayan listeler sonucu hem ihtiyacınız olmayan gereksiz ürünlerin alınmasını hem de ihtiyacınız olan ve almanız gereken ürünleri tedarik edememenize yol açar. Bu noktada her yapılacak iş için planlamanın ilk aşamasında mutlaka not almak olmalıdır. Not alındıktan sonra yapılacaklar nota bakılmadan yapılmalı en son kontrol edilerek ne kadarını doğru hatırladığınızı kontrol edebilirsiniz. Tabi bu durum iş işten geçmeden yapılmalıdır.

Diyet yapmak

Diyet yapmak hem sağlıklı ve zinde bir yaşam sürmemizi hem de beyin fonksiyonlarının doğru çalışmasını desteklemektedir. Bu da hafızamızı olumlu etkileyecektir. Diyet esnasında sağlıklı gıdalar tüketmek önemlidir. İlaçlı ve mamalı diyetlerden kaçınılmalıdır. Pazardan rahatça tedarik edebileceğiniz Akdeniz diyeti uygulamak en kolay ve en etkili diyetlerdendir. 

Egzersiz ve spor

Egzersiz ve spor yapmak kan akışını hızlandırır beyinde oksijen seviyesinin artmasına katkıda bulunur. Aynı zamanda kalp damar hastalıkları gibi hayati önemde hastalıklarında baş düşmanıdır. Egzersiz ve sporla gelen hafif hayat beyin nöronlarının sağlıklı olmasını, hafızanın etkili olarak çalışmasını sağlayacaktır. 

Dumansız hava sahası

Beyindeki az oksijen seviyesi unutkanlığı arttırır. Sigara içmeyin demektense dumansız ve bol oksijen olan alanlarda vakit geçirilmelidir. 

Bulmaca Çözmek

Hafızadaki verileri sıkça çağırmak o verileri tazeler ve unutmamızı zorlaştırır. Bulmaca çözmek mevcut bilgilerin pekiştirilmesini, eski bilgilerin ise tazelenmesini sağlar. Sıkça bulmaca çözen kişiler daha proaktif ve çözümcü olurlar. Aynı zamanda konsantre yeteneğini arttırır, zihin aktivitelerini de destekler. 

Yazıyı değerlendirin
5/5
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.