Tiktok’tan Pazarlama Yapmak

Tiktok, kullanıcılarına özel ve kısa videolar yapma imkanı sağlayan ve bu videoları kişilerin takipçilerine paylaşabilecekleri ortamı sağlayan bir sosyal medya platformudur. Dünya’da yaklaşık 500 Milyon kullanıcısı bulunmaktadır. Uygulamayı en çok Z Kuşağı olarak adlandırdığımız 1996 yılından sonra doğan jenerasyon kullanmaktadır. Z kuşağıyla sınırlı kalmadığı gibi çeşitli amaçlarla tüm yaş aralığının kullandığı görülmektedir. İnternet kuşağı olarak ta adlandırılan Z Kuşağı hızlı tüketmeyi seven, popülerizmi benimsemiş bir kuşaktır. Dolayısıyla platformun en çok tercih edilmesinin sebebi kullanıcılarına hızlı ve kısa olacak şekilde tüketilebilir videolar hazırlama imkanı sunmaktır.

E ticaretin dünya genelinde yaygınlaşmasıyla birlikte genç kuşağın yoğunlaştığı platformlar reklam ve ürün tanıtımı için en gözde mekanlar haline gelmiştir. Facebook, İnstagram, Twitter ve Youtube gibi platformlarda gördüğümüz pazarlama stratejileri yine Tiktok platformunda da uygulanmaya çalışılmaktadır.


Bu ortam yeni bir meslek grubunun bile doğmasına sebep olmuştur. İnfluencer olarak adlandırılan meslek grubu, sahip oldukları sosyal medya ve dijital kanalları aracılığı ile herhangi bir ürün ya da servis hakkındaki yaşadıklarını, deneyimlerini takipçileri ile paylaşmaları yoluyla tanıtım ve pazarlama aktiviteleri yapan, belirli bir topluluğu etkileme ve yönlendirme gücüne sahip kişilerdir. Bu grup pazarlama amacı güden girişimciler ya da işletmelerin hedef kitleye ulaşma amacına hizmet etmektedir. Genelde kozmetik ve giyim işletmeleri bu yöntem oldukça fazla kullanılır.

Tiktok üzerinden direkt reklam yayınlamak ta yine tercih edilebilecek bir yöntemdir. Bu sayede hiç uğraşmadan ücret karşılığı kişilerin platformda videoları kaydırırken sizin reklamınızı izleme ve görme imkanı sunar. İlk bakışta kişiler bunun reklam olduğunu bile anlamadan aslında dikkatlice izlemek durumunda kalır. İyi bir video içeriği ise reklamın amacına ulaşmasını kolaylaştırır. Basit ve sabit bir görsel yerine videolu bir içerik oluşturmak daha mantıklı olacaktır. Video içeriğine tıklandığında ise sizin belirlediğiniz linke tıklar ve sitenize ya da sayfanıza kişilere yönlendirmiş olursunuz.

Share

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.