Sadie Alexander Kimdir?

Sadie Tanner Mossell, 2 Ocak 1898’de Philadelphia, Pennsylvania’da Aaron A. Mossell ve Mary Tanner Mossell’ın çocuğu olarak dünyaya geldi.

Alexander, daha bebekken aileyi terk eden babası olmadan büyüdü. Çocukluğunu  hem Philadelphia’da hem de Washington’da geçirdi. DC Alexander, 1915’te Washington’daki M Street Lisesi’nden mezun oldu.

Alexander’ın bir sonraki adımı, Pennsylvania Üniversitesi’ne kaydolmak oldu. Orada, beyaz sınıf arkadaşları tarafından dışlandı ve okulun kütüphanesinden kitap ödünç alamayacağı konusunda alenen tembihlendi. Yaşadığı ırkçılık 1918’de onur derecesiyle mezun olmasını engellemedi.

Alexander başarılı bir ailenin üyesiydi. Büyükbabası Piskopos Benjamin Tucker, Afrika Metodist Piskoposluk Kilisesi’nde lideriydi. Amcası Henry Ossawa Tanner beğenilen bir ressamdı. Diğer bir amca Nathan F. Mossell Pennsylvania Üniversitesi’nden mezun olan ilk tıp fakültesi öğrencisiydi. Cerrah olarak çalıştı ve Mercy-Douglass Hastanesi kurucularından biriydi.

Sadie Alexander, 20. yüzyılda siyahi bir kadın olarak birçok ilke imza atan Amerikalı ekonomist, avukat ve sivil haklar savunucusuydu. Lisans derecesini aldıktan sonra Alexander, ekonomi okumak için Pennsylvania Üniversitesi’nde kaldı. 1919’da yüksek lisans derecesini aldı ve doktora derecesine ulaştı. Alexander, doktora derecesini alan ilk Siyahi Amerikalıydı. Ekonomide ise doktora derecesi alan ikinci Siyahi kadın olmuştu.

Ne yazık ki, ırkçılık ve cinsiyetçilik, İskender’ı ekonomide işe girmekten alıkoydu. 1921’den 1923’e kadar North Carolina Mutual Life Insurance Company ‘de çalıştı.

Hukuk Eğitimi ve İlkler

Alexander, Siyah Amerikalılara kapalı olan kapıları açmak için mahkemeleri ve yasaları kullanma umuduyla hukuk diploması almaya karar verdi. 1924’te Pennsylvania Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu. Bu okula giderek babasının izinden gitmek istiyordu. Alexander’ın babası bu okulun ilk siyahi mezunuydu.

Bir dekan, Alexander ‘ın hukuk incelemesinde olmasına itiraz etse de, katılmayı başardı. 1927’de bu hukuk fakültesinden mezun olan ilk Siyahi kadın oldu. Alexander, daha sonra Pennsylvania barosuna kabul edilen ilk Siyahi kadın oldu.

 

Sivil Haklar Çalışması

Alexander, yasal uzmanlığının çoğunu medeni haklar davalarını getirmek için kullandı. Alexander, kocasıyla birlikte, Black Philadelphians’ın restoranlara, otellere ve sinema salonlarına girmesine izin verilmesi için hukuk alanında savaştı.

 

1946’da Başkan Truman, Alexander’ı Başkanın Sivil Haklar Komitesi’nin 16 üyesinden biri olarak atadı. 1948’de komite, ” Hakları Güvence Altına Almak İçin” adlı bir rapor yayınladı. Öneriler arasında yürütme organına ve FBI’a sivil haklar bölümlerinin eklenmesi yer aldı. Raporda ayrıca Adalet Bakanlığı’ndaki sivil haklar bölümünün yeniden düzenlenmesi çağrısında bulunuldu. Ve hem bireylerin saldırılarına karşı hem de polis vahşeti ve vergiler gibi devlet tarafından onaylanan suistimallere karşı sivil hakları korumak için federal yasalara ihtiyaç olduğunu öne sürdü. Hiçbir federal mevzuat takip edilmemesine rağmen, rapor gelecekteki eylemler için zemin hazırladı.

 

1951’de Alexander, Philadelphia Şehri İnsan İlişkileri Komisyonu’nu kurdu. 1952’den 1968’e kadar komisyon üyesiydi.

 

Alexander ayrıca Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği, Demokratik Eylem için Amerikalılar ve Ulusal Kent Birliği ile sivil haklar için savaştı. Martin Luther King Jr. 1965’te Alabama’da Selma’dan Montgomery’ye bir sivil haklar yürüyüşüne önderlik ettikten sonra, Alexander ona bir Özgürlük Çanı kopyası sundu.

 

Alexander ekonomist olarak çalışmasa da, bu alandaki bilgisinden yararlanmaya devam etti. Hükümet destekli bir tam istihdam programının “Zencilerin ve büyük beyaz işçi kitlelerinin ekonomik boyunduruğuna tek çözüm” olduğunu hissetti. Alexander, tam istihdamın beyazların Siyah çalışanlara karşı ayrımcılık yapmasını engelleyeceğine inanıyordu.

Başarılar

Alexander, Siyah kadınlara yönelik bir kardeşlik olan Delta Sigma Theta’nın ilk ulusal başkanıydı. 1943’ten 47’ye kadar Ulusal Barolar Birliği sekreteri olarak görev yaptı. Organizasyonda bu rolü üstlenen ilk kadındı.

1948’de National Urban League, çizgi romanı Negro Heroes için Alexander’ı Yılın Kadını olarak seçti.

Başkan Carter, Alexander’ı 1979’da Beyaz Saray Yaşlanma Konferansı’nın başkanlığına atadı.

 

Alexander, 1 Kasım 1989’da Philadelphia’daki bir emeklilik topluluğunda vefat etti. Zatürreye ve Alzheimer hastalığına ölümüne sebep olmuştu.

 

Evlilik ve Çocuklar

Alexander, 1923’te avukat Raymond Pace Alexander ile evlendi. Birlikte iki kızları oldu, Mary Elizabeth ve Rae Pace.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.