Sabahları Kolay Uyanabilmek İçin Hayatınıza Minik Dokunuşlar

Özellikle haftanın ilk günü sabahları kalkmakta ve uyanmakta zorlanırız. Ufak dokunuşlarla uykunuzun sorun olmaktan çıkarabilirsiniz. Bunun için;

Mümkünse iyi bir yatağa sahip olun.

Uykunuzu programlayın ve bu programa sadık kalın.

Uyku pozisyonlarınızı doğru seçin. İlgili yazımızda detaylara ulaşabilirsiniz.

İdeal Uyku Pozisyonları Ve Uykuya Olan Etkileri

Cumartesi ve pazar tatil gününüz olsa bile uyku düzeninizden sapmamaya çalışın.

Alarm müziğinizi sizi harekete geçirecek şekilde seçin. Yavaş müziklerden kaçının. Ayrıca telefonunuzun zil sesini alarm müziğiniz yapmayın. Bu beyninize uyandırma sinyallerini göndermenizi engeller. Telefondan arama geldiğini düşünebilirsiniz.

Sabah kalktığınızda vücudunuzun esnemesi için ufak esneme hareketleri yapın.

En verimli uyku karanlık ortamda gerçekleşir. Fakat bu sabahları uyanmanızda zorluk yaşatabilir. Bunun önüne geçmek için sabahları bir an önce güneşin odanızı aydınlatmasını sağlayın.

Ilık bir duş alın. Bu vücudunuzun uyarılmasını sağlar. Sıcak ve ya soğuk duştan sakının.

Alarm ertelemeyi alışkanlık edinmeyin. Bu hem size işkence çektirecek hem de uyanmanızı zorlaştıracaktır.

 

Share

2 Comments

  1. bybyetm Reply

    Hafta sonları işlerimden dolayı geç yatıyorum ama sabah erken saatte uyanıyorum kendiliğimden. Uykumu alamıyorum dolayısıyla. Bununla ilgili bir öneriniz var mıdır?

    1. admin Post author Reply

      Stres ve türevleri sizi etkisine almış gibi görünüyor. Belirsizlik psikolojik olarak sizi huzursuz ediyor olabilir. Normal şartlarda az uyuyan kişiler uzun süreli uyku uyuyan kişilere göre daha kolay kalkar ve kendini dinlenmiş hisseder. Size tavsiyem saat 23:00 ve 24:00 saatleri arasında yatağınıza girmeye çalışın. Vücudunuz 23:00 – 3:00 saatleri arasında büyüme gibi hormonları bu saatler arasında sağladığından dolayı bu saatleri kaçırmamaya dikkat edin. Ayılmak ve iyi hissetmek için de ayrıca ilk bir saat içerisinde kahve takviyesi almayın. Bu durum kalbinizi olumsuz etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.