Robert Durst Kimdir?

Emlakçı Robert Durst, ilk karısının ortadan kaybolması ve Teksaslı bir adamı öldürmekten beraat etmesiyle ünlendi. 2015 yılında uzun zaman arkadaşını öldürmekle suçlandı.

1943’te önde gelen bir New York City ailesinde dünyaya gelen Robert Durst, sonunda şüpheli ve başarısız faaliyetlerle olan bağlantısıyla ün kazandı. 1982’de küçük kız kardeşi Kathleen ortadan kayboldu ve 2000’de arkadaşı Susan Berman ölü bulundu. Durst, 2001 yılında Teksaslı bir adamın ölümü nedeniyle tutuklandı. 2015 yılında Robert Durst’tan yeni kanıtlar ortaya çıktıktan sonra bir milyoner tutuklandı ve Berman’ı öldürmekle suçlandı.

Robert Alan Durst, 12 Nisan 1943’te New York’ta Bernice ve Seymour Durst’un çocuğu olarak dünyaya geldi. Büyükbabası Joseph, 1902’de Avusturya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne çok az mal ve parayla geldi. 1915’te Durst patriği ilk New York mülkünü satın almak için yeterli parayı biriktirdi ve 1927’de Durst Örgütü’nü kurdu.

Seymour, gayrimenkul dünyasında aile için bir isim yaparak işini büyüttü. 1950’de Bernice, ailenin evinin çatısından düştü ve öldü. Genç Durst’un hayatındaki ilk trajedisi bu oldu. O zamanki gazeteler Bernice’in astım için aldığı ilaçlar yüzünden aklının karıştığını belirtirken, intihar söylentileri ağır basıyordu.

Scarsdale Lisesi’nden mezun olduktan sonra Durst, Lehigh Üniversitesi’nde işletme ve ekonomi okumak için Pennsylvania’ya taşındı. 

Durst’un İlk Karısının Kaybolması

1965 yılında, elinde ekonomi diplomasıyla Durst batıya yöneldi ve UCLA’da bir doktora programına kaydoldu. Orada bir Las Vegas gangsterinin kızı Susan Berman ile arkadaş oldu. 

Durst 1969’da UCLA’dan ayrıldı ve 1971’de diş hijyenisti Kathleen McCormack ile tanıştığı New York’a döndü. Kısa süre sonra birlikte taşındılar ve 1973’te evlendiler, görünüşte mutlu bir çifttiler. Ancak Durst, 1982 başlarında kaybolana kadar Kathleen’e karşı giderek daha fazla sahiplenici ve şiddetli geçimsiz  hale geldiler. Müfettişler Durst’u sorguladılar ve çeşitli ipuçlarını takip ettiler, ancak karısını asla bulamadılar. 

1990’da Durst resmen boşandı ve daha sonra ikinci karısı olacak olan yeni kız arkadaşı Debrah Lee Charatan ile birlikte başka bir yere taşındı. Bu arada, kardeşleriyle aile şirketi için çalışmaya devam etti. 1990’ların çoğunu ülke çapında sürüklenerek geçirdi. 1995’te babası öldü. 

Susan Berman’ın Ölümü

2000 yılında, Kathleen Durst’un ortadan kaybolması davası yeniden ortaya çıktı ve Westchester County bölge savcısı ve polisi Berman’la görüşmeye başladı. Ancak, görüşmenin gerçekleşmesinden kısa bir süre önce Berman, Los Angeles’taki evinde vurularak öldürüldü.

Durst kısa süre sonra medyanın incelemelerinden saklanmak için dilsiz bir kadın kılığında  Teksas’ta yaşamaya başladı. Parçalanmış olarak bulunan ve yakındaki bir koya atılmış bir Galveston komşusu olan Morris Black’in 2001 yılında öldürülmesinin baş şüphelisi oldu. 2003 yılında mahkemeye çıkarılan Durst, Black’in silah üzerinde kontrol sağlamak için mücadele ederken vurulduğunu ve hatta panik içinde cesedi parçalara ayırdığını itiraf etti. Ancak, cinayetten beraat etti.

‘Jinx’ Belgeseli ve Tutuklama

Serbest bırakıldıktan sonra Durst, aile şirketindeki hissesini sattı ve genellikle küçük suçlar işlemeye başladı. 2014’te bir Houston CVS eczanesine girdi, raf şekere idrarını yaptı ve daha sonra suçunu kabul etti.

Durst’un çarpık yaşam öyküsü, Ryan Gosling’in başrolde oynadığı 2010 yapımı All Good Things filminde sorunlu milyonerin zorlukla dramatize edilmiş bir portresini sunan yönetmen Andrew Jarecki’nin dikkatini çekti . Jarecki daha sonra , saatlerce süren röportajlardan derlenen altı bölümlük bir belgesel olan The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst çekilmiş oldu. Belgeselin fragmanını hemen aşağıya bırakıyorum. 

Büyük ölçüde, The Jinx’te yetkililerin sonunda Durst’u yakalayabildiğini gösteren kanıtlara bağlandı. The Jinx’in finalinin yayınlanmasından bir gün önce 14 Mart 2015’te Durst, Berman’ı öldürmekten New Orleans’ta tutuklandı. Yakından ateşli silahlara sahip olduğu için ek suçlamalarla karşı karşıya kaldı.

Kasım 2016’da, zavallı durumda görünen Durst Los Angeles mahkemesinde Berman’ı öldürme suçlamasına karşı kendini savundu ve “Suçlu olmadığımı söylemek istiyorum” dedi. Sonraki aylarda bir dizi koşullu duruşma başladı ve ön duruşmalar Ekim 2017 için planlandı. Ancak, Eylül ayında bir Los Angeles İlçe Yüksek Mahkemesi yargıcı, duruşmanın Nisan 2018’e erteleneceğini duyurdu.

Bu arada, ortadan kaybolmasından 35 yıl sonra Kathleen Durst, 2017 baharında resmen ölü ilan edildi. Kısa bir süre sonra ailesi, Durst’un ikinci karısı Debrah Lee Charatan’a karşı, ölümüyle ilgili yasal işlemin kapsamını genişleten bir dava açtı.

Son
Durst, 10 Ocak 2022’de Stockton, California’da bir hükümlü olarak öldü. 78 yaşındaydı.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.