NFT : Dijital Eser

Kısaltmanın açılımı Non-fungible token olarak nitelendirilir. Türkçe karşılığı olarak değiştirilemez para-çip demektir.

Son yıllarda kripto para piyasasının yükselişiyle birlikte dijital ürünlere olan talep ciddi miktarda arttı. Bu gelişmelerle birlikte literatüre NFT kısaltmasıyla dijital içerik satın alma girmiş oldu. NFT teknolojisi dijital eserlerin ciddi miktarda fiyatlarla satın alınabilir hale gelmesini sağladı. Gündelik hayatta sosyal medyanın da yaygınlaşmasıyla birlikte paylaşılan içeriklerin sahipli olmasını da sağlamış oldu.

Ethereum kripto para zincirinin bir parçasıdır. NFT’ler eserlere sahipliğimizi gösteren bir sertifika olarak düşünebiliriz. NFT sertifikasının varlığı ürünü değiştirilemez, birleştirilemez ve taklit edilemez olarak sahip olunan ürünü benzersiz kılar.

En önemli avantajlarından biri piyasada ürünü her el değiştirdiğinde takip edebilir ve bu değişikliklerde ekstradan komisyon almanıza olanak sağlar.

NFT’nin Özellikleri

  • NFT’ler blok zinciri içerisinde sürekli muhafaza edilir. Bu sahip olduğunu tokenin ya da diğer isimle kapalı kutunuzun bitemeyeceği sürekli kalıcılığı anlamına gelir.
  • Kripto para üreticiliğinde sınır yoktur. Ancak eldeki tokenlerin sayısını sınırlı tutarlar bunun anlamı daha fazla üretilirse değerinin azalmasını önlemektir. Dolayısıyla NFT sertifikaları da sınırlı sayıda tutulur.
  • Alınan NFT sertifikası bölünmez bir bütündür. Yani ürünün yarı hissesini birine satmak gibi bir şansınız olmaz.
  • Sahip olunan sertifika sayesinde ilk sahipten son sahibe kadar takip edebileceğiniz, kaç kez el değiştirdiğini görebilme imkanı sağlar.

Örnek bir satış olarak aşağıdaki eseri gösterebiliriz. Beeple’ın Christie’s ‘EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS’ isimli eser 69,4 Milyon Dolar’a alıcı bulmuştur. Linkten detaylara ulaşabilirsiniz.

EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS

Herhangi bir kişi NFT oluşturabilir. Hedeflenen bir blok zinciri bizim için yeterlidir. Seçim yapılırken dikkatli olunmalıdır. Çünkü bu blok zinciri dışında farklı bir platformda satışınızı yapamazsınız. Ethereum gibi genel geçerliliği olan blok zincirleri seçmek mantıklı olacaktır. Platformunuzu belirledikten sonra eserinizi yükleyip benzersizliğini de ispatladıktan sonra artık fiyatını belirleyerek piyasadaki yerini alır.

Siz de NFT sertifikasına sahip olmak istiyorsanız öncelikle belli platformların dışına çıkmadan eserin alış birimini elinizde bulundurarak satın alabiliriz. En güvenilir platformlar ise şöyle; OpenSea, SuperRare, VIV3, Rarible

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.