Muzu Hangi Renkte Tüketmemiz Gerekir?

Herkes muz yemeyi çok sever. Bazen pazardan bazen ise marketlerden alışveriş sırasında muz alırız. Peki hangi renk muzun bize ne faydası olur gelin inceleyelim.

 

Yukarıda muzun olgunlaşma evresi gözükmektedir. Bu evrelerde muzun renginin değiştiği gözlemlenmektedir. 

 

Olgun Muz (4-7)

Görüntüsü pek hoş olmasa da 7 numaralı muzda bulunan lekeler anti kanser özelliğinin ne kadar yüksek olduğunu gösterir. Yani ne kadar leke varsa o kadar anti kanser özellik demektir. Lekelerin oluşmasının nedeni ise TNF’nin yani tümor nekröz faktörünün artması sonucudur. Olgunlaşmış muzlar B vitamini, lif, C vitamini, potasyum ve birçok antioksidan açısından oldukça zengindir. Şeker oranı yüksektir. Sindirim sistemini körükleyecek düzeyde etktisi vardır.  

Olgunlaşmamış Muz (1-3)

Olgunlaşmamız muzlar sanıldığı kadar faydasız değildir. Daha az şeker bulundurur. Az şeker bulunması şeker ve diyabet hastaları için oldukça tercih edilme sebebidir. Bağırsaktaki probiyotik bakterilerin artmasına yardımcı olur.

Olusuz yönleri ise;

Sindirim sistemini yavaşlatır. Vücutta şişkinlik hissine neden olur. 

Yerli muz

İthal Muz

Muz seçerken bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise yerli ya da yabancı muz ayrımıdır. Yerli muzlarda tarım ilaçları dışında koruyucu vb içermez. İthal muzlarda ise bu durum tam tersi olabilmektedir. Sebebi ise geldiği ülkeden tüketicisine ulaşana dek geçen sürede olgunlaşma süresinin hesaplanması ve yoldaki sürede dayanabilmesi için kullanılan kimyasallardır. Yine sarartma işlemi için karpit adı verilen kimyasal kullanılır. Bu durum sağlığa zararlıdır. Günümüzde bu duruma çözüm olarak etilen gazı kullanılmaya başlanmıştır. Ancak size ulaşılan muzun hangi işlemden geçtiğini bilemiyor oluşunuz ithal muzu daha şüpheli duruma sokmaktadır. Kısacası mümkün olduğu kadar yerli muz tercih edilmelidir. 

Share

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.