Makrosefali

Makrosefali kafa tasının aşırı büyümesi anlamına gelir. Sendromun sebebi kafatası suturaları (Baş iskeletini oluşturan bazı kemikler arasındaki fıbröz birleşme hattı; baş kemiklerini, hareket etmeyecek şekilde birbirine tespit eden, fıbröz doku tabakasının oluşturduğu eklemsel bağlantı; dikiş) bebeklerde henüz gelişmeden geçirilen infeksiyon ya da kafada yaşanılan kanamalar gibi çevresel etkenler olabilir ya da kalıtsal olarak anne babadan geçme olasılığı yüksektir. Makrosefali çocukta iki şekilde görülür. Birincisi sendrom gerçekleşse bile kafa tası çocuğun fiziksel olarak vücuduyla doğru orantılıdır. Yani fark görünmeyecek düzeyde olabilir. Diğer bir oluşma şekli ise çocuğun vücudundan orantısız şekilde kafatasının aşırı büyümesidir. Eğer makrosefali çok ileri düzeyde gerçekleşirse beyinde de büyüme gerçekleşebilir. Diğer gözlemlenen etkiler ise gelişme bozukluğu, otizm riskini arttırır. Erkek bebeklerde görülme olasılığı üç kat daha fazladır.

Makrosefalinin saptanmasında aşağıdaki belirtiler aranır.

Kafada büyüklük

Bulantı, kusma

Kafanın dik tutulamaması

Bebeklerin 8. aydan sonra dengeli oturabilmesi beklenir. Eğer oturmada sıkıntı yaşanıyorsa bir sebebi makrosefali olabilir

Ender de olsa sara hastalarının geçirdiği nöbete benzer nöbetler geçirilmesi

Kasların yumuşaması hareketin zorlaşması

Makrosefali Nedenleri

  • Ailesel Makrosefali : Muhtemelen anne ve babada da makrosefali vardır. Genelde iyi huylu olurlar. Yaşam fonksiyonlarını etkilemediği sürece tedavi gerektirmez.
  • Hidrosefali : En çok görülen kötü huylu makrosefali nedenidir. Omurilikte sıvı birikmesi oluşur. Bu omurilik sıvısının birikmesi ya da omurilik sıvı akışının yavaşlaması olarak tabir edilebilir. Acil tedavisi gerekir, tedavisi yapılmazsa nörolojik hasar bırakabilir.
  • Kemik Mineralizasyon Bozukluğu : Kemiklerin sertleşmesi kafatasına etki eder ve büyüme başlayabilir.
  • Kemik ve Beyin Tümörleri : Bazı kemik ve beyin tümörleri makrosefaliye yol açabilir.
  • Kafa için kanamalar
  • D Vitamini eksikliği
  • Cücelik

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.