Konkordato Nedir?

İtalyanca “concordato” iflas anlaşması anlamına gelmektedir. İflasın ertelenmesi için geliştirilmiş bir ibaredir. Şirketler borçlarını yapılandırmak için hukuki olarak bu kararı aldırmaktadır. Söz konusu karar ile hem borçlu hem de alacaklı durumdan faydalanır. İki tarafta kısmi olarak iflastan az düzeyde zarar görür. Yani kısaca konkordato borçlunun daha sonra oluşabilecek hukuki yolların önüne geçmek amacıyla alacaklılarına sorumluluklarını yerine getirme sözüdür.

Sözünü yerine getirememesi durumunda ise alacaklı alacağından indirime gitmesi ya da ek vade vermesi şeklinde sonuçlanır. Vade ve indirim gibi ibarelerin geçerliliğe kavuşması için mahkemece onaylanması gerekir. Amaç borçlunun iflasının önüne geçmektir.

Her kurum ya da işletme konkordato ilan edemez. Konkordato ilan edilebilmesi için mali durumu bozulmuş ve mali zorluk ortadan kalktığında borcunu ödeyebilecek kurum ve işletmeler için geçerlidir.

Konkordato ilan sürecinde borçlu alacaklıları ile anlaşmalı ve dürüst şekilde karşı tarafı borçlarını ödeyeceği yönünde ikna etmelidir. Ancak bu şekilde konkordato süreci işleyebilir.

 

 

Share

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.