Kitap Okumanın Organik Etkileri

Kitap okumanın faydalı olduğunu söylemek yerine vücuda olan olumlu ya da olumsuz etkilerine değinmek, olaya farklı bir bakış açısıyla bakmak isterseniz gelin birlikte etkilerini inceleyelim.

Yaşam Süresi

Kitap okumak empati ve duygusal zekamızı oldukça yükselten bir aktivitedir. Hayatta kalabilmemizi sağlayacak bilişsel süreçler kitap okumakla birlikte oldukça artar ve bu farkındalık bizi yaşama daha sıkı tutunma hissini arttırır. Bilinçaltına gönderilen bu bilişsel süreç sayesinde kişi olumlu etkilenir.

Stres

Yoğun ve stresli bir günün ardından otuz sayfa kitap okumak günün kişi üzerinde biriktirdiği stresi büyük ölçüde azaltır, kişinin odağını toplar ve sağlıklı düşünebilme yetisini olumlu yönde etkiler. Aynı zamanda kitap okumak meditasyon etkisi yaparak karar verme mekanizmamızın güçlenmesini de sağlamaktadır. 10 dk. Kitap okumak kasların gevşemesini, kalp atış hızının stabil hale getirilmesini sağlar. Bu durum dolaylı yönden stres faktörünü ortadan büyük ölçüden kaldırmaktadır.

Zihinsel Sağlık

Araştırmalar neticesinde kitap okumak hafızayı arttırır. Detaylara olan dikkati ve farkındalığınızı arttırır. Alzheimer ve Demans hastalıklarının ilerleme sürecini yavaşlatır. Beyin fonksiyonlarını düzenler.

Uyku

Uyku öncesi kitap okumak beynimizin odağını toplar. Vücut etkinliği stabil ve olması gereken seviyeye çeker. Düzenli çalışan vücut fonksiyonları uykuya bizi sağlıklı bir şekilde hazırlar.

Sosyallik

Kitap okumak kültürümüzü, sosyal ortamlarda paylaşabileceğimiz bilgimizi arttırır. Aynı zamanda sesli kitap okumak konuşmamızı düzeltir. Kitap okuyan kişiler vücut dilini iletişim halindeyken daha iyi kullanır. İkna kabiliyetiniz artar, kendinizi daha iyi ifade edebilmenize olanak sağlar. Düzenli olarak kitap okumak sizin içinize kapanmanızı önler, dışa dönük ve dünya görüşüne sahip bir birey olmanıza olanak sağlar.

Yazarlık

Kitap okumak birçok kaynaktan elde ettiğiniz okuma tecrübesiyle bu kaynakların yazarlarının diline aşina olmanıza dolayısıyla daha iyi yazı üslubuna sahip olmanızı sağlar. Konuyu empati kurarak okuyucunun anlayacağı şekilde yazmanıza olacak sağlar.

Merak

Kitaplardan edinilen bilgiler olaylara karşı bakış açısı geliştirdiği gibi araştırma yetimizi de dürterek daha fazla meraklı olmamızı sağlar. Bu merak daha fazla bilgi demektir. Edinilen bilgiler olayları yorumlama ve değerlendirme kabiliyetimize katkı sağlar. Biyolojik olarak değinirsek yeni bilgiler beynimizde yeni nöral bağlantılar oluşturur. Halk arasında bilinen tanımı ise beyim jimnastiği olarak adlandırabiliriz.

Yaratıcılık

Okuduğumuz hikâye, öykü, makale vb… yazılar. Beynin loblarını çalıştırarak okuduğumuzu görüntü halinde beynimizde yaratmamıza olanak tanır. Hayal dünyamızı besleyen yazılar ufkumuzun açılmasını, olaylara daha geniş perspektiften bakmamızı da sağlar. Kazanılan perspektifler yaratıcılık ve üretkenlik gerektiren durumlarda avantaj kazanmamıza olanak sağlar. Çünkü kişi hikâyelerde ve kişilerde kendini onun yerine koyup olaylara farklı açıdan bakma olanağı saplamıştır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.