Kara Cuma (Black Friday) Nedir?

Kara cuma ve bunun gibi özel günler özellikle ekonomilerde canlılığın, satışların artırılması adına önemli hale getirilmiştir. Ülkemiz de bu alışkanlığa kurban gitse de kimine göre bu günler indirimli ürün alışverişe olanak sağlayabiliyor. Türkiye’de serbest piyasa olduğundan anlık fiyat değişikliği yapılabiliyor. Bu fiyat değişikliği asıl fiyatı 100₺ olan ürünü tedarikçilerin bunu 200-400-600 gibi fiyatlarda göstermesine olanak sağlayabiliyor. Dolayısıyla zaten 100 ₺ olan bir üründe %10 indirim yapılsa dahi bu oranı %90 gibi gösterebiliyor ve tüketicileri yanıltabiliyor. Hatta bazen ederinden yüksek fiyata kandırılarak satın alabiliyoruz.  Bu noktada gerçekten ederi yani reel fiyatını bilmediğimiz ürünlerden özellikle bu indirim günlerinde uzak durmakta fayda var. 

Kara cuma ise global olarak ticarileştirilmiş ender örneklerden biridir. Kara cumanın denk geldiği hafta aslında Amerika’da şükran gününe gelen Kasım’ın son haftasındaki cuma günüdür. 1952 yılından bu güne kadar şükran alışverişinin başlangıcı sayılır. Aslında güzel ve Amerikanlar için özel olmasına rağmen başına kara kelimesinin gelmesinin bir hikayesi var. 1960’larda dükkanlar henüz hava aydınlanmadan açılması, havanın kararmasından sonra ise kapanması dolayısıyla bu tabiri özel günün başına getirmiştir. Aynı zamanda bu günde yaşanan yoğun trafik ve karmaşa da adın konulmasında tekili olmuştur. Bu tabir ise Amerika’nın Philadelphia Eyaletinde dillendiği tahmin ediliyor.

Türkiye’de ise kara cuma tabiri çoğu kişilerce hoş karşılanmadığından efsane cuma, süper cuma gibi türev tabirlerle reklamları yapıldı. 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.