İlk Türk Filmi Nedir?

İlk Türk Filmi

Sanat tarihimize ışık tutan bir detay olan film tarihimiz 1900’lerin başına uzanıyor. Dünya’daki gelişmelerin uğradığı son duraklardan biri olsak da ileriyi görebilmemiz için geçmişimizi iyi bilmek gerekir. Bir şey nasıl bulunur? Bulunca nereye müracaat edilir? Bulan kişi gerçekten ne bulduğunu bilen kişi midir ? Bunun gibi bir sürü soru üretebiliriz kafamızda. Bir şeyi icat etmek ya da keşfetmek belli süreçlerden geçmelidir. O süreçler bilim yoluyla ispat gibi çeşitli onay mekanizmalarından geçer. Bu mekanizmalar bulunan şeyin niteliği ya da nesnelliği gibi yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

İlk Türk Filmi konusunda da çeşitli iddialar ortaya atılmıştır. Bunlardan birisi Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı eseridir. Fuat Bey tarafından 19 Kasım 1914 tarihinde çekilen ve türk film tarihinin ilk filmi olarak kabul edilir. Bu eser Osmanlı Kısa Filmi olarak kategorize edilmiştir. Film günümüzde Yeşilköy olarak bilinen ve zamanında 93 harbi sırasında Rus’lar tarafından yapılan Ayastefanos Rus Abidesi’nin yıkılışını konu edinmiştir. Avusturya Macaristan şirketi desteğiyle 150 metre uzunluğunda Osmanlı Ordusu adına siyah ve beyaz olarak çekilmiştir. Filmin gerçekten çekilip çekilmediği ise tartışmaya açık durumdadır. Sebebi ise filme ait somut delillerin bulunmamasıyla ilgilidir. Filmi izlediğini iddia eden birçok kişinin ortaya çıkmasına rağmen bu iddia hala netlik kazanmamış ve sinema tarihçileri bu duruma mesafeli yaklaşmaktadır.

Filmin çekilme nedeni ise Rus’lara mesaj vermek adına yıkılacak olan Ayastefanos Anıtı’nın talimatla filme çekilmesi istenmesidir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.