İdeal Uyku Pozisyonları ve Uykuya Olan Etkileri

                Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa ve yine de sabahları yorgun, bitkin ve dinlenmemiş hissediyorsanız bunun sebeplerini araştırmak ve sorunun kaynağını bulup çözüm yollarına başvurmamız gerekir. Bu sebeplerden biri uyku pozisyonu olabilir.
                Doğru uyku pozisyonu şudur demek doğru olmaz. Her insanın kendine özgü fiziki yapısı olduğundan dolayı uyuma şekilleri buna göre de değişkenlik gösterir ve her kişiye farklı etki eder. Yazımızda uyku pozisyonlarının uykumuza ve verimliliğine olan etkilerinden bahsedeceğiz. Peki hangi pozisyonlar sabah o yorgun ve bitkin kalkışa sebep oluyor gelin birlikte inceleyelim.

Sırt Üstü Uyku Pozisyonu

                Sırt üstü pozisyonu genelde horlama problemi olan kişilerde görülür. Uyku deneylerinde bu yatış pozisyonunu tercih edenleri oranı %10’un altındadır. Dolayısıyla genel bir uyku pozisyonu dememiz doğru olmaz. Yine de bu pozisyonun avantajları ve dezavantajlarını inceleyelim. Kişiler bu pozisyonu tercih etse dahi uyku süresince pozisyonda sabit kalmazlar. Sağ, sola dönmek gibi eylemleri kendiliğinden gerçekleştirir. Yüz üstü uyumak sağlıklı bir solunum yapmamızı engeller. Bebeklerin uzun süre bu pozisyonda yatması uzun vadede solunum yetmezliği ile birlikte ölümle bile sonuçlanabilmektedir. Omurga bölümümüzü desteklemediğinden sürekli bel ağrıları çekmemiz olasılığı yüksektir. Omuriliğindeki sinir kısımlarının sıkışmasından dolayı bel fıtığı olasılığını da yükseltmektedir. Omurgamızın aşırı derecede bükülmesi yani organik yapımızın bozulması yine bu yatış pozisyonunun olumsuz etkilerinden sayılabilir. 

Kısaca tercih edilmesi gereken bir pozisyon olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sağ Tarafa Yatış Pozisyonu

Uzmanlar tarafından tavsiye edilen ve en sağlıklı uyku pozisyonu diyebiliriz. Kan dolaşımı en sağlıklı bu pozisyonda gerçekleşir. Reflüyü de kısmen engeller, horlama olasılığı azdır, uyku felci geçirme oranınız da oldukça düşüktür. Dizlerimizin karna doğru çekilmesi (Cenin Pozisyonu) tavsiye edilen yatış tarzıdır. Bacaklarımızın arasına uygun bir yastık koymak omurilik duruşunu en doğru şekle getirmemizi sağlar. Yine hamile bireylerde bu pozisyonun tercih edilmesi önerilmektedir. Kan dolaşımı bu pozisyonda oldukça hızlı gerçekleştiğinden kalbe etki eder dolayısıyla özellikle kalp rahatsızlığı olan kişiler bu pozisyondan kaçınmalıdır.

Sol Tarafa Yatış Pozisyonu

Pozisyonda kan dolaşım hızı oldukça yavaş gerçekleşir. Kalp rahatsızlığı olan, uyku felci geçirenler, horlama problemi yaşayan kişiler bu pozisyonu tercih edebilir. Yine ters orantılı olacak şekilde sağ kısımda tavsiye ettiğimiz kişiler genel olarak sola yatmayı tercih etmemeleri gerekir. Sol ve sağ kısma yattığımızda dizleri karna doğru çekmek uyku verimini ve etkisini olumlu yönde etkilemektedir.

Cenin Pozisyonu

Sol ve sağ yatış türlerinin dizlerimizi karnımıza çekmek suretiyle oluşan pozisyona denir. Aslında içgüdüsel olarak vücudun kendiliğinden yaptığı bir harekettir. Bunun sebebi insanın evrim sürecine dayanmaktadır. Her şeyin aşırısı zararlı olduğundan yine bu harekette dizlerin karna aşırı çekilmesinde kişilerde kasılma, krampların görülme oranı oldukça yüksektir.

Yastık Neden Önemli?

Horlama probleminiz yoksa yüksek yastık tercih edilmemelidir. Sert materyal kullanılarak imal edilen yastıklar yine uykumuzu olumsuz etkiler. Daha da titiz olmak gerekirse sırt üstü yatarken diz altına sola ya da sağa yatarken ise bacakların arasına koyular yastıklar duruş şeklimizi maksimum şekilde uykumuza olumlu yönden etki eder.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.