Etkili CV Hazırlama Yöntemleri

CV Nedir?

Kısaltma olarak kullanılan cv Latince “Curriculum Vitae” ve hayat koşusu anlamına gelir. Bizi hiç tanımayan kişi ya da kuruma kendimizi anlatmaktır. CV bilgimize bakıldığında bizim hakkımızda özet bir şekilde bilgi sahibi olmasını amaçlarız. İş arayışlarımızda cvmizi kullanırız. İş arz eden kurum ya da kişiler iş arayan havuzundaki bolluktan dolayı sizin cvnize genelde yeterince zaman ayırmaz. Hayatınızı en başından anlatmanız istenmez sizden. Önemli olan kısa ve sade bir anlatımla karşı tarafı etkilemektir. Dolayısıyla cv bilgilerinizdeki her detay çok önemlidir.

Doğru Sıralama Nasıl Olmalı? (Sırasıyla)

Giriş

Giriş bölümünde kariyer hedeflerinizi kısaca belirtebilirsiniz.

Kişisel Bilgiler

Doğum bilgileriniz, isminiz, soy isminiz, iletişim bilgileriniz gibi detaylardan oluşmalıdır. İletişim bilgilerinizde cep numaranız ve e mail adresiniz olmalı. Burada en çok dikkat edilecek husus önceden almış olduğunuz ve sizinle bütünleşen adresinizin dışarıdan nasıl göründüğüdür. [email protected]…. gibi gençliğinizde çekici gelen fakat dışarıdan sizi kötü gösterebilen mail adreslerin yerine isminiz ve soy isminizden oluşan bir mail adresi almanız çok önemlidir. Bu sizi daha ciddi gösterecek ve dikkate alınmanızı sağlayan faktörlerden biri olacaktır. Ayrıca erkek adaylarda askerlik durumu yine bu bölümde belirtilmeli bilginin doğru girildiği ve varsa tecil tarihi mutlaka doğru girilmelidir. Yanlış girilen tecil bilgileri sizi işe alım sürecinde zan altında bırakılabilir.

Eğitim Bilgileri

Eğitim bilgilerinizi yakından uzağa olarak detaylı bir şekilde girmeniz gerekir. Son bitirdiğiniz okul ilk olarak yazılır. Özellikle bitirdiğiniz bölümler birbiri ile ilişkili olduğunda eğitim bilgileriniz daha dikkat çekici olacaktır. Örneğin lisede makine bölümünü bitirdiyseniz ve üniversitede bambaşka bir bölüm bitirdiyseniz başvurduğunuz işe hangi bölüm daha yakınsa o vurgulanmalıdır. Daha uzak olan bölüm saklanabilir yazılmayabilir, sadece bitirdiğiniz okul belirtilebilir.

İş Deneyimi

İşe alınmanızı sağlayan en önemli kriter diyebiliriz. Geçmişte kazandığınız deneyimler sizin gelecekteki iş arayışlarınızda cebinizde biriktirdiğiniz taşlar olarak nitelendirebiliriz. Çoğu şirket bitirilen okulların yanı sıra özellikle iş deneyimleriniz, edindiğiniz tecrübeler, aldığınız sorumluluklarla ilgilenir. Daha önce çalıştığınız işletmeleri giriş çıkış tarihleriyle belirtmelisiniz. Burada net tarih belirtmek yerine yalnız ay ve yıl bilgisini tercih edebilirsiniz. Çalıştığınız işletmelerin lokasyonunu girmeniz yine faydalı olacaktır. Belki en önemli kısım iş deneyiminizi belirtirken altına yazdığınız görev tanımı kısmıdır. Yaptığınız her işi özet bir şekilde belirtmeniz gerekir. Yapmadığınız işi burada belirtmeniz sizin için sıkıntı oluşturabilir. O yüzden tamamen deneyimlediğiniz işleri yazmanız daha sağlıklı olacaktır. Yine önceki çalıştığınız işletmede farklı departmanlarda yaptığınız iş varsa bu uyumsuzluk dezavantajınız olabilir.

Bilgisayar ve Yabancı Dil

Kullanmayı bildiğiniz bilgisayar programları, program dilleri ve yabancı dil bilginizi gireceğiniz alandı. Burada dikkati çeken kısım belirttiğiniz becerinin hangi seviyede olduğudur. Örneğin Excel bilginizde “Çok İyi” olarak belirtirseniz sizden beklenti oldukça yüksek olacaktır. İşe alınsanız dahi belirttiğiniz seviyede yeterli olmadığınız görülürse iş ömrünüz çokta uzun sürmeyebilir. mümkün olduğu kadar mütevazi ve altından kalkabileceğiniz seviyeleri belirtmelisiniz. Aynı şekilde yabancı dil seviyenizi de doğru belirterek yapacağınız işte yeterli ise bu durumu iş görüşmesinde mutlaka netleştirmeniz sizin için iyi olacaktır. Seviyeleri belirtirken yazma, okuma ve konuşma şeklinde ayrı ayrı nitelendirebilirsiniz.

Sertifikalar ve Katılım Belgesi

Piyasada oldukça fazla düzenlenen eğitim ve seminerler bulunmaktadır. Fakat katıldığınız tüm ücretli, ücretsiz eğitimler cv bilgilerinizde belirtemezsiniz. Özellikle size katkı sağlayan kişisel gelişiminize faydalı olabilen eğitimleri seçerek cv bilgilerinize eklemeniz gerekir. Özellikle kariyerinizle doğru orantılı olmayan herhangi bir katılım bilgisi girilmemelidir. Ekstra hobi olarak görünen farklı katılımları hobi ve ilgi alanları bölümünde belirtebilirsiniz.

Hobi ve İlgi Alanları

Burada belirttiğiniz alanlar karşı tarafa sizin kişisel özellikleriniz hakkında fikir verir. Yapmaktan keyif aldığınız etkinlikleri burada belirtebilirsiniz. Yemek yemek, kitap okumak gibi klasikleşmiş yanlışlardan uzak durmanız gerekir. Zaten kendiniz için yapmanız gereken, ihtiyacınız olan alanları burada belirtmekten sakınız. Örnek olarak belirtirsek, çalınan enstruman, spor branşı, bilimsel araştırmalar burada belirtilebilir.

Referans

Hala yapılan hatalardan biri KVKK gereği referans vereceğiniz kişinizin bilgilerini yazmaktır. Referans vereceğiniz kişilerin mutlaka referans verdiğinize dair bilgisi olmalıdır. Fakat bu cv ye eklemeniz gereken bir alan değildir. Not olarak gerektiğinde temin edilecektir şeklinde belirtebilir ya da kişinin yalnızca isim soy ismini belirtmeniz yeterli olacaktır. Referans olarak tercih ettiğiniz kişiler sizin yakınınız olmamalı ve arandığında sizin iş yapış şekliniz hakkında bilgi vermelidir. Hiç çalışmadığınız birini referans olarak göstermek sizin ciddiye alınmamanızı sağlar. Bu yüzden yaptığınız işi en iyi anlatabilen ünvandaki kişileri tercih etmelisiniz. Yakın tarihte ayrıldığınız işletmedeki kişileri tercih etmeniz sizi unutmadığı için daha detaylı bilgi vermesini sağlar.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

En önemli kalemleri yukarıda belirttik. Peki yeterli olur mu dersiniz? Tabi ki hayır. İşe alınan kadar aşağıdaki faktörlere mutlaka dikkat etmeniz, diğer adaylardan öne çıkabilmeniz için farklı detaylara da dikkat etmeniz gerekir.

Bunlar;

İlk izlenim çok önemlidir. Araştırmalara göre ilk karşılaştığınız kişiler sizin hakkınızdaki kararı ilk sekiz saniye içerisinde görünüşünüze göre ön yargıya sahip olur. Ön yargı elbette yapılan hatalardan biridir. Ancak işi alabilmeniz için buna mutlaka dikkat etmek gerekir. Bakımlı tırnaklar, takılan sadece aksesuarlar, temiz el, bakımlı görünen sağlar, bedeninize uygun kıyafet, erkekler için kesilmiş ya da bakımlı sakal, temiz ayakkabılar, bakımlı dişler, dik ve kendinden emin görünüş karşınızdaki kişiyi ilk bakışta etkileyen en önemli faktörlerdir.

Her neyle ilgili bilgi belirtiyorsanız mutlaka imla ve yazı kurallarına dikkat edin.

CV Uzunluğu önemlidir. Karşıdaki kişiyi sıkmayacak şekilde kısa ve sade tutulmalıdır. Karşınızdakinin bilmeyeceğini düşündüğünüz kısaltmalardan uzak durun.

Referans aşamasına kadar kendinizi öven ifadelerden kaçının. Bunu zaten referans verdiğiniz kişiler yeteri kadar yapacaktır. Olabildiğince mütevazi ve açıklayıcı olun. Belirttiğiniz konuda iyi olduğunuzu karşı taraf karar versin.

Kullandığınız dil seçeneği sabit olmalı, hangi dille başladıysa o şekilde bitmelidir.

Şekilli şukullu cv şablonlarından uzak durun. Word formatındaki cv şablonlarını tercih edebilirsiniz.

Son olarak hazırladığınız cv bilgilerini bu konuda en güvendiğiniz kişilere danışarak nasıl göründüğünden emin olun.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.