Dünyada En çok Konuşulan Diller

Dünya üzerinden onlarca belki hiç ismini duymadığımız yüzlerce dil vardır. Dil kısaca bir alıcı ve vericinin birbirlerini anlayabilmesi ve iletişim kurabilmelerini sağlayan temel insanı fonksiyonlarımızdandır. Peki tahmin ettiğiniz konu başlımızın cevaplarına ne kadar yakınsınız hadi birlikte inceleyelim.

16. Korece

Hem Kuzey hem de Güney Kore’de yaklaşık 75 Milyon kişi Korece konuşmaktadır. Hece alfabesi olarak Hangıl ve ya diğer bir deyişle Çince karakterler olan Hanja ile yazılır.

15. Türkçe

Güneydoğu Avrupa ve Batı Asya’da konuşulmaktadır. Dil yapısı olarak sonradan eklemelidir. Batı Oğuz dili olan Osmanlı Türkçesi’nin devamını oluşturmaktadır. Dil başta Türkiye, Balkanlar, Ege Adaları, Kıbrıs ve Orta Doğu’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Resmi sayılarda 80 Milyon kişi Türkçe konuşsa da araştırmalara göre yaklaşık 83 Milyon kişi Türkçe konuşmaktadır.

14. Wu

Başta Şanghay, Zhejiang Eyaleti, Jiangsu gibi bölgelerde konuşulan Çin Dili’dir. Yaklaşık 90 Milyon kişi Wu’ca konuşmaktadır.

13. Pencapça

Pakistan ve Hindistan bölgelerinde konuşulan Hint dilidir. Pencap ve Arapça dil yapısı mevcuttur. Yaklaşık 90 Milyon kişi Pencapça konuşmaktadır.

12. Almanca

Almanca Avrupa Birliği sınırlarında en çok konuşulan dildir. Almanya, Avusturya, Lihtenştayn, İsviçre ve Lüksemburgda yaygın olarak konuşulmaktadır. Yaklaşık 132 Milyon kişi Almanca konuşmaktadır.

Sarının dışında olan renklendirmede Urduca konuşulan bölgeler gösterilmiştir.

11. Urduca

Hint-Aryan dil grubuna aittir. Yaygın olarak Hindistan ve Pakistan’da konuşulmaktadır. Yaklaşık 170 milyon kişi Urduca konuşmaktadır.

10. Endonezce

Malezya ve Endonezya’nın resmi dilidir. Avustronezya dil ailesine aittir. Yaklaşık 200 Milyon kişi Endonezce konuşmaktadır.

9.Portekizce

Anadili Portekizce olan insanların gariptir ki yalnızca %5’i Portekiz’de yaşamaktadır. Sömürgecilik dönemlerinde oldukça yaygınlaşmıştır. Brezilya, Angola, Mozambik, Gine-Bissau, Doğu Timor, Ekvator Ginesi gibi ülkelerde sıkça konuşulmaktadır. Yaklaşık 234 Milyon kişi Portekizce konuşmaktadır.

8. Rusça

Doğu Slav dil grubuna aittir. Rusya Federasyonu, Beyaz Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Sırbistan, Kazakistan, Kırgızistan, Osetya, Abhazya, Polonya, Estonya, Litvanya, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, Tacikistan, Moldova, Romanya, Özbekistan, İsrail, Slovakya, Alaska, Finlandiya gibi ülkeleri kapsayacak şekilde yaklaşık 258 Milyon kişi Rusça konuşmaktadır.

7. Bengalce

Bangladeş ve Hindistan’da konuşulmaktadır. Avusturalya, Japonya, Pakistani Güney Afrika, Katar, Güney Kore, Bangladesh, Malezya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada, Maldivler, Singapur, Nepal, Umman, İtalya gibi ülkelerde yaklaşık 265 Milyon kişi Bengalce konuşmaktadır.

6. Arapça

Listemizde sağdan sola yazılan ve okunan tek dildir. Arapça dini temsili ayrıcalığından dolayı konuşulmasa dahi ibadet etmek amaçlı da bilinirliği oldukça yaygındır. Listemiz uzun dolasıyla tek tek yazmak uzun sürecekti. Arapçanın kapsamını anlamak için konuya detaylı bir araştırmayla bakmak daha sağlıklı olacaktır. Arapça dünyada 274 Milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

5. Fransızca

Fransa başta olmak üzere Afrika’nın bazı bölgelerinde yine sömürgecilik dönemlerinde yaygınlaştırılan dil dünya üzerinde 280 Milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

4. İspanyolca

İspanyolca diğer sömürgeci devletler gibi sömürgecilik zamanlarında yaygınlaşmış. Avrupa, Asya ve Afrika başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde 534 Milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

3. Hintçe

Başta Hindistan’da konuşulan dil nüfusun avantajıyla listemizde üst sıralarda yer almaktadır. 1 Milyar 366 Milyonluk nüfusa sahip(2019 Nüfus Sayım Verileri) Hindistan’da 615 Milyon kişi Hintçe konuşmaktadır. Nüfusa oranına baktığımızda bu oran oldukça düşüktür.

2.Mandarin Çincesi

Bugün Çin yaklaşık 1 Milyar 400 Milyon nüfusa sahiptir. Japonya, Rusya ve Brezilya’da yaklaşık 500 milyon kişi yaşamaktadır. İnanılmaz bir nüfus patlamasıyla dünya geneline yayılan Çinlilerin listenin başını zorlaması sürpriz olmadı. Bugün Milyar 117 Milyon kişi Çince konuşmaktadır.

1.İngilizce

İşte zirveye geldik. Belki de en yüksek tahminlerin başında gelen İngilizceyi yazıyı okumadan tahmin ettiyseniz sizi tebrik ederiz. Gerek sömürü politikaları gerek tüm çağlarda tüm gelişmelerin başı çekmesiyle İngiltere’nin etkisiyle dünyada yaklaşık 1 Milyar 132 Milyon kişi İngilizce konuşmaktadır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.