Gucci Markasının Skandal Öyküsü : Patrizia Reggiani Eski Kocası Maurizio Gucci’yi Öldürmeyi Nasıl Planladı?

27 Mart 1995’te Patrizia Reggiani’nin günlüğünde sadece bir kelime vardı: “Geçit Töreni”

Ama bu geçit Yunanca cennet anlamına geliyor.  Bu tarih , Gucci moda imparatorluğunun kurucusu Guccio Gucci’nin torunu olan eski kocası Maurizio Gucci’nin soğukkanlılıkla öldürüldüğü tarihti. 1998’de Reggiani, cinayet emrini vermekten suçlu bulundu ve 29 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tüm yargılama boyunca suçun sorumluluğunu reddetmesine rağmen, 2014’te serbest bırakıldıktan kısa bir süre sonra arkasında olduğunu itiraf etti.

Zengin varisler, gizli ilişkiler, moda tutkunu ve omzunda bir papağan taşıma tutkusu olan pembe dizi gibi oynanan türden bir skandaldı.

Onlar nihai jet sosyete çiftiydi.
Reggiani, Milano dışında garson bir anne ve kamyoncu iş adamı bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Oldukça zengin bir şekilde büyümüş ve Maurizio ile ilk tanıştığı elit çevrelerde dolaşıp durmuştu. 2016’da The Guardian’a “İlk başta onu pek düşünmedim” dedi. “O sadece ön dişleri birbirine geçmiş sessiz bir çocuktu.”

Ama sonunda aşık oldular ve 1972’de ikisi de 24 yaşındayken evlendiler. Birlikte cömertçe yaşadılar. Manhattan’da lüks bir çatı katı ve ruhsatlı şoförlü bir arabaları olduğunu bildiren The Guardian’a, “Güzel bir çifttik ve elbette güzel bir hayatımız vardı” dedi.

Kısa süre sonra iki kızları, Alessandra ve Allegra’nın yanı sıra bir Saint Moritz kayak dağ evi, Acapulco tatil evi ve Connecticut çiftliğine sahip oldular. The New York Times’a göre Reggiani, bir keresinde, “Bisiklette mutlu olmaktansa Rolls-Royce’ta ağlamayı tercih ederim” demiş, lüks yaşam tarzından keyif dem vurmuştu. 

Maurizio’nun babası ölünce her şey değişti.
Ancak Maurizio’nun babası Roldofo Gucci 1983’te ölünce ve Gucci servetindeki yüzde 50 hissesini tek çocuğuna bıraktığında büyülü hayat kısa sürede sona erdi. Reggiani, The Guardian’a “Maurizio çıldırdı” dedi. “O zamana kadar onun tüm Gucci konularında baş danışmanıydım. Ama en iyisi olmak istedi ve beni dinlemeyi bıraktı. ” dedi. 

İnanılmaz derecede başarılı olan moda markası, “ünlü çift G logosunun aşırı lisanslanmasından ve kanvas çantaların seri üretiminden prestijini kaybederken” tökezlemeye başlamıştı. Diğer yüzde 50’ye sahip olan amcası ve kuzenleri sonunda onları satın aldı.

Evde hayat kötüleşiyordu. Ve şoke edici bir hareketle Maurizio bir gece çantasını topladı ve gitti. Bir daha da eve dönmedi.

Reggiani, iş kararlarını ele alma şekli konusunda üzgündü ve sonunda şirketteki tüm hissesini 1993’te 120 milyon dolara satmak zorunda kaldı. Bir noktada Maurizio da yeniden bağlantı kurmuştu.  

Reggiani’yi ateşleyecek çok şey vardı. “O zamanlar Maurizio’ya pek çok şey hakkında kızgındım” dedi. “Her şeyden önce bu Aile işini kaybetme olmamalıydı. Bu bir başarısızlıktı. İçim öfkeyle dolmuştu ama yapabileceğim bir şey yoktu. Bunu bana yapmamalıydı.” dedi.

Maurizio’nun ofisinin bulunduğu Via Palestro 20’deki binanın kapıcısı Giuseppe Onorato’ya göre, cinayetin o vahim günü “Güzel bir bahar sabahı” olarak başladı. Maurizio elinde birkaç dergiyle geldiğinde O yaprakları süpürüyordu.

Onorato (Kapıcı), The Guardian’a “Sonra bir el gördüm” dedi. “Güzel, temiz bir eldi ve silah doğrultuyordu.”

Dört el ateş edildi. Üçü Maurizio’nun sırtına ve dördüncüsü kafasına. Sonra tetikçi Onorato’yu görünce iki kez daha ateş ederek kapıcının kolundan vurdu.

Yine de, Onorato bir şekilde Maurizio’ya ulaşmayı başardı. “Bay’ı kucaklıyordum. Gucci’nin kafası, ”diye devam etti. “Kollarımda öldü.”

Reggiani ve dört suç ortağının suçlanması yaklaşık iki yıl sürdü.
Yakın mesafeden, nokta atışı bir cinayetle çözülmesi kolay bir dava gibi görünse de yine de Gucci ailesi, imparatorluğun serveti üzerine o kadar çok dramaya kapılmıştı ki, polisler katilin Maurizio’nun  akrabaları arasında ve ya belki de kumarhane bağlarından olabileceğini düşündüler.

Yaklaşık iki yıl sonra 1997’de, Reggiani’nin kişisel psişik Guiseppina Auriemma’nın kiralık tetikçisi Benedetto Ceraulo ve kaçış arabası sürücüsü Orazio Cicala’ya yardım etmesi için temasa geçtiği bir otel kapıcısı olan Ivano Savioni’ye isimsiz bir ihbar geldi. Reggiani de ortak komploculardan biri olarak suçlandı ve ona Kara Dul anlamına gelen Vedova Nera takma adını kazandırdı.

Reggiani’ye karşı çok sayıda kanıt vardı. Maurizio’nun ölmesini dilediğini arkadaşları ve gazetecilerle paylaşmıştı. Öyle olsa bile, dava sırasında avukatlarının mahkemeye “tehditlerin zihinsel olarak rahatsız bir kadının başıboş konuşmaları olduğunu” söylemesiyle masumiyetini korudu. Ancak bir psikiyatri paneli, duruşma sırasında “zihinsel olarak rekabetçi” olduğu sonucuna vardı.

Bunun yerine, Auriemma’nın her şeyin arkasında olduğunu ve Reggiani’ye şantaj yapmaya çalıştığını söyleyerek medyumunu işaret etmeye çalıştı. Reggiani, jüri üyelerine Auriemma hakkında “Arkadaş bir tilkinin bile tavuk kümesine girmesine izin vermeyin” dedi. “Er ya da geç acıkabilir.” Yine de çapraz sorgu sırasında Reggiani, Auriemma’ya 365 bin dolar ödediğini söyleyip, “Her kuruşuna değdi” yorumunu yapınca kendisiyle çelişti.

Sonunda, Reggiani ve Cicala 29 yıl, Savioni 26 yıl, Auriemma 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve silahlı Ceraulo müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Reggiani yıllar sonra suçunu kabul etti.
Bambi adında evcil bir gelincik besleyebildiği ve “Vittore Residence’ta kaldığım” olarak adlandırdığı 18 yıl hapis yattıktan sonra, Reggiani’nin çalıştığı mücevher firması Bozart’ta bir kamera ekibi uyarı yapmadan geldi. Muhabir, “Patrizia, Maurizio Gucci’yi öldürmesi için neden bir tetikçi tuttun? Neden onu kendin vurmadın? ”

The Guardian, sanki kendine engel olamıyormuş gibi, “Görüşüm o kadar iyi değil, kaçırmak istemedim” diye yanıtladı.

Reggiani’nin kendi halinde yaşadığı açık, sık sık Milano’da omzunda bir papağanla dolaşırken görülüyor ve 2014’te La Repubblica’ya Gucci ile çalışmaya geri dönmeyi umduğunu söyleyerek, “Bana ihtiyaçları var… Bir Gucci aslında, hepsinin en Gucci’si. ”

Reggiani Maurizio’yu ‘cehennem’ konusunda uyarmıştı.
Şimdiki eksantrik varlığı göz önüne alındığında, eski kocasının ölümünü planlama şeklinin ayrıntılarına inanmak hem zor hem de garip bir şekilde kolay. Duruşma sırasında, Reggiani’nin, Maurizio’nun Franchi ile evlenmeden önce halledilmesini sağlamak için cinayet planlarını hızlandırmaları için dört suç ortağına baskı yaptığı bildirildi. Görünüşe göre bunun bir kısmı kızlarının çocukları olursa miraslarının bir kısmını kaybedeceklerinden korkuyordu, ancak Auriemma duruşma sırasında Reggiani’nin değiştirilme düşüncesine dayanamadığını ifadesini kaydetti.

Franchi, The Guardian’a “Patrizia bizi takip ediyordu” dedi. Maurizio’nun çevresinde hâlâ casusları vardı ve planlarımızı, iş anlaşmalarını, her şeyi biliyordu. Defalarca aradı, onu taciz etti ve öldürmekle tehdit etti.”


Maurizio telefonlarına cevap vermeyi reddettiğinde, kızlarına bakmadığı için ona “canavar” diyen ve “senin için cehennem henüz gelmedi” diye uyaran kaset kayıtları gönderirdi.

Yine de bir şekilde Reggiani, öldürme komplosunda kendi suçunu kabul ettikten sonra bile, işleri kendi bildiği gibi yaparak sokaklarda dolaşmaya devam ediyor…

Tüm bu hikayeyle ilgili bir film bile çekildi. Lady Gaga, Lady Gucci olarak bilinen Patrizia Reggiani rolünde.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.