Alexander Graham Bell Hakkında Bilinmeyenler

Edinburgh, İskoçya’da doğan Alexander Graham Bell, Alexander Melville ve Eliza Symonds Bell’in ortanca çocuğuydu. Hayatının erken dönemlerinde icatlar bulmaya başladı ve ilk projelerinden biri buğdayı kabuğundan ayıran bir mekanizmaydı. Ancak, bir diksiyon profesörünün oğlu olarak, ses ve konuşmadan daha çok etkilenmişti.

1 - göbek adını kendisi seçti

11. yaş günü civarında,  ‘Alexander Bell’ yerine ‘Alexander Graham Bell’ olmaya karar verdi. 

2- Sadece yetenekli bir mucit değil, aynı zamanda yetenekli bir öğretmendi

Henüz 16 yaşındayken erkek yatılı okulunda eğitmen olarak başladı. Babası bir fonetik semboller sistemi olan “Görünür Konuşma”yı geliştirmişti. Bu semboller, herhangi bir kelimeyi söylemek için gereken seslerin fiziksel olarak nasıl çıkarılacağını gösteriyordu. Bell, bu sistemi işitme engelli öğrencilerle konuşmayı öğrenmelerine ve diksiyonlarını geliştirmelerine yardımcı olmak için kullandı. Bell’in de kendi yöntemleri vardı. Annesi çocukken geçirdiği bir hastalıktan sonra ciddi işitme kaybı yaşamıştı ve Bell onunla iletişim kurmak için farklı yollar kullanmıştı.

Boston’da çalışırken Bell, işitme engellilerin saygın bir öğretmeni oldu. Boston Sağır Dilsizler Okulu’nda çalıştı ve özel öğrenciler için de eğitim verdi. Daha sonra Bell, Clark Sağır Dilsizler Enstitüsü’nde çalıştı ve Boston Üniversitesi’nin Hitabet Okulu’nda profesörlük aldı. Öğrencilerinden biri olan Mabel Hubbard ile hayatını birleştirdi. Babası Gardiner Greene Hubbard, Bell’in hayırseverlerinden biri oldu ve çalışmalarını destekledi. Başka bir öğrenci için Bell, üzerlerinde alfabenin harfleri olan özel eldivenler geliştirdi, bu da onların heceleme sözcükleriyle iletişim kurmalarını sağladı.

Bell, yaşamı boyunca sağırların eğitimini desteklemeye devam etti. 1893’te Helen Keller ile bir araya geldi ve genç sağır ve dilsiz kıza iyi bir öğretmen bulma konusunda yardım etti. Aynı yıl, Bell ayrıca Sağırlara Konuşma Öğretimini Destekleme Derneği’ni kurdu.

3 - Bell, icadını Elisha Gray'den saatler önce sunarak telefonun patentini aldı

Bell, telefonun kendi versiyonu için patentini 14 Şubat 1876’da verdi. Aynı günün ilerleyen saatlerinde, Elisha Gray için çalışan bir avukat, onun adına telefon için bir tür icadın duyurusu olan bir duyuruda bulundu. 1874’te ailesine yazdığı gibi Bell, rakibinin çabalarının farkındaydı ve kendi tasarımını bitirmek için büyük bir baskı hissetti. Bell, “Aygıtımızı ilk önce tamamlayacak olan Bay Gray ile benim aramda bir boyun yarışıdır ” demiştir.

Mart 1876’da Bell telefon patentini aldı. Ertesi yıl kayınpederi Gardiner Greene Hubbard, asistanı Thomas Watson ve Thomas Sanders ile Bell Telefon Şirketi’ni kurdu. Rakip Western Union, Gray dahil diğer mucitleri kendi telefon sistemlerini geliştirmeleri için tuttu ve bu da iki işletme arasında yasal bir mücadeleye yol açtı. Yıllar boyunca, Bell telefon patentini bir dizi başka davada savundu.

4- Telefondan sonra Bell, bir dizi başka icat geliştirmeye devam etti

Bell, sesi iletmek için ışığı kullanan fotofonu icat etti.  Bell onu en büyük icatlarından biri olarak görüyordu. O da sorunları çözmek için icat yeteneğini kullandı. 1881’de bebek oğlunun ölümünden sonra Bell, nefes almaya yardımcı olmak için metal bir vakum ceketi yaptı. Bu fikir, 1950’lerde çocuk felci hastalarına yardım etmek için kullanılan demir akciğer cihazının tasarımını etkiledi. 1881’de bir suikastçı Başkan James Garfield’ı vurduğunda, Bell’den hasta başkana yardım etmesi istendi. Kurşunun Garfield’ın vücudunda nereye saplandığını tespit etmek için bir elektromanyetik makine icat etti. Bu görevde başarısız oldu (Garfield daha sonra öldü), ancak cihaz modern metal dedektörünün öncüsü oldu.

5- Daha sonraki yıllarda Bell, uçma hayaliyle yanıp tutuştu

1890’larda uçurtmalarla deneyler yapmaya başladı ve hatta bu projeler üzerinde çalışmak için mülkünde Beinn Bhreagh adlı özel bir binaya sahipti. Pek çok deneyden sonra Bell, tetrahedronlara dayalı yenilikçi bir uçurtma tasarımı yarattı. 1907’de Glenn Curtiss, Thomas Selfridge, Casey Baldwin ve J.A.D. ile Hava Deneyleri Derneği’ni kurdu. McCurdy. Dernek, en ünlüsü Silver Dart olan uçan makineler geliştirdi. 23 Şubat 1909’da Silver Dart, Kanada’da motorlu uçuş yapan ilk uçak oldu. Bell daha sonra Baldwin ile hidroforlar üzerinde çalıştı. HD-4 olarak bilinen tasarımlarından biri 1919’da hız rekoru kırdı. Başarıları 1960’lara kadar rekorlar kitabında yer aldı. 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.