Adrienne Kennedy Kimdir?

Adrienne Kennedy, Amerikalı oyun yazarıdır. Amerikalı siyahi kadınları merkezde tutacak şekilde bazen ise sürrealist çalışmalarla ün kazanmıştır. Yazdığı oyunlar genel itibari ile tiyatro yazılarından oluşmaktadır.

 

İlk olarak 1964 yılında  ‘Bir Zencinin Komik Evi’ isimli oyunu ile dikkat çekti. Basit oyunlar yazmak yerine ırkçılık, cinsiyetçilik, sömürgecilik ve diğer temel değerler üzerinden yazılarını düzenlemiştir. Bu kadar keskin konularla ortaya çıkmak elbette beraberinde ünü de getirmiştir. Yazılarının temelinde siyahi kadınları genelde kahraman olarak resmetmeye çalışmıştır. 

Kennedy'nin Gençlik Yılları

13 Eylül 1931’de Pittsburgh, Pennsylvania’da bir sosyal hizmet görevlisi olan Cornell Wallace ve bir öğretmen olan Etta’nın çocuğu olarak Adrienne Lita Hawkins olarak dünyaya geldi.

Kennedy, Ohio Eyalet Üniversitesi’nde neredeyse tamamen beyaz tenli öğrencilerle çevrili bir toplulukta öğrenim görmek durumunda kaldı. Bu da beraberinde koyu ırkçılık ve ayrımı da getirmişti. 1953 yılında zor geçen yıllarının ardından lisans derecesiyle okulunu bitirdi. 

Üniversiteden sonra Kennedy evlendi. O ve kocası, Columbia Üniversitesi’ne girebilmek için New York’a taşındı. Ardından ise ‘Yaratıcı Yazarlık’ alanında öğrenim gördü. 

Kennedy'nin Oyunları

Kennedy’nin oyunları bazen maruz kaldığı olaylardan bazen ise çevresindeki insanların yaşamış olduğu olayları konu alıyordu. Onun için konu bulmak ilham gelmesi gibi yazarlar için kült olan sorunlar yoktu. Zaten yaşadığı olaylar ona yeterince malzeme veriyor, isyankar kişiliği ona bu oyunları yazabilme cesareti veriyordu. Amerika’da o yıllar en çok öne çıkan ırkçılık değil aynı zamanda cinsiyetçilik de oldukça fazla görülür bir durum olmaktaydı. Kennedy tabi bu konudan da oldukça yararlanmıştır. Yazdığı oyunlar büyük bir kitlenin maruz kaldığı durumu anlattığı için beraberinde oldukça büyük bir kitlenin de desteğini sağladı. 

Kennedy’nin yapıtlarının çoğu tek perdelik oyunlardan oluşurdu, ancak daha uzun eserler yazmıştır.

1960’da Kennedy’nin kocası, çiftin Gana’ya gitmesini sağlayan bir hibe aldı. Yolda, Kennedy İngiltere, İspanya ve Fas’ı ziyaret etti. Daha sonra, kocası Afrika’da kalırken, Kennedy İtalya’ya taşındı ve burada gerçek üstü tek perdelik ‘Bir Zencinin Komik Evi’ oyununu tamamladı. Bu çalışma, Kennedy’nin oyun yazarı olarak kariyerini başlattı.

Bir Zencinin Komik Evi’ndeki ana karakter, şizofren bir kadın olan Sarah’dır. Sarah, Kongolu özgürlük savaşçısı Patrice Lumumba ve Kraliçe Victoria gibi karakterlerle karşılaşırken, karışık ırk mirası ve geçmişteki kişisel çatışmalarla boğuşuyor.

Bazı seyirciler parçalanmış anlatıyı takip etmekte zorlandılar ve yapım elliden az performanstan sonra kapandı. Ancak, birçok katılımcı Kennedy’nin çağrıştırıcı çalışmasından etkilenmişti. 

 

Kennedy, Pittsburgh, Pennsylvania’da 90 yaşında yaşamını sürdürmektedir. 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.